Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 272 171 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Zdjęcia w galeriach.


Trasy Biegowe w Mysłowicach - Janów Miejski

piątek, 29 maja 2009 17:35

 

Udało mi się wreszcie ukończyć mapkę z trasą biegową z okolic Janowa Miejskiego dzielnica Mysłowic. W legendzie dość mam nadzieje czytelnie rozpisane kilometry oraz 3 wstępne treningi na podanej trasie. Do zrobienia pozostały mi zdjęcia tej trasy, które systematycznie będę robił i w czerwcu powinny wszystkie się pojawić na blogu. Dodatkowo pozostało kilka ciekawych ścieżek do opisania, ale to powinienem poprawić już w przyszłym tygodniu. W przygotowaniu są trasy biegowe z dzielnicy Ćmok i Morgi - mapki powinny się pokazać już w II połowie czerwca a zdjęcia koniec lipca początek Czerwca.

 

 Legenda do Mapki nr 1                   

Pełne kółko - 2,18 km
Ulica Batorego przez A,B,C,T - 2,41 km
Ulica Batorego przez A,B,C,D,P - 2,20 km
Ulica Batorego przez A,B,C,P - 1,70 km
Podbieg = 100 m 

Mój Start
 do ulicy Batorego                     0,59 km
Od ulicy Batorego do Kółka A                   0,68 km
A do B w prawo do zakrętu                     0,31 km
B do rozwidlenia C                                 0,13 km
C do podbiegów podbiegu                       0,58 km                     
C do ul. Strumiennej D                           0,64 km
D do ul. E ścieżka w lewo                       0,25 km
E do skrótu A                                       0,44 km
E do torów T                                        0,62 km
T do A                                                0,45 km
T do skrzyżowania na podbiegu P             0,21 km
D do S skrzyżowania przy torach             0,60 km
S do P                                                0,62 km
T do CD (czerwony znak na drzewie)        0,22 km
 

 

 Legenda do Mapki nr 2

D do S skrzyżowania przy torach                    0,60 km
S do P                                                       0,62 km
S do PS podbiegi przy Torach                         0,90 km
PS podbiegi 110 m
PS do SC do schodów                                   0,13 km
Schody to 19m kąt nachylenia około 45 stopni, 50 schodów
SC kółko do schodów wzdłuż drogi                   0,44 km
PS do R wzdłuż szybu węgla                           0,82 km
R podbieg od drzwi po lewej do końca 130m
R do R1                                                       0,44 km
R1 do ul. Leśna                                             0,35 km
Od ul. Leśna do S                                          0,58 km 

Proponowane Treningi - start od ulicy Batorego:

  1. Fartelek 8km - inaczej zabawa biegowa sam wyznaczasz tempo, a w niektórych miejscach przyspieszenie.

Start ul. Batorego, pod wiaduktem i dobiegamy do kółka kierujemy się w prawo, aż do zakrętu w lewo i dalej leśną ścieżką trzymając się prawej strony dobiegamy do ulicy Strumiennej tu ostro w lewo i przyspieszenie jakieś 100-200 metrów. Dobiegamy do skrzyżowania na podbiegu skręcamy w prawo i dalej w dół polną ścieżką, aż do skrzyżowania S gdzie skręcamy w prawo i biegniemy w dół w stronę rzeki i wzdłuż jej brzegu, mijając stadninę dobiegamy ponownie do ul.Strumiennej ( 3,4 km) to skręcamy w lewo i trzymając się tej strony ścieżki biegniemy aż do punktu A czyli początek koła; (jeśli koło ma początek) dalej w stronę torów, a przed nimi w prawo i w dół ul.Strumienną aż do stadniny i rzeki przed którą skręcamy w lewo i biegniemy trasą już nam znaną tylko w odwrotnym kierunku. W górę do S, potem w lewo od podbiegów i prosto, aż do skrótu A i znajdziemy się na początku kółka (7,2km) i powrót do ul. Batorego prawie 8 km (7,9-8 km).

2. Siła Biegowa 11 km- wersja Podbiegi w kilku seriach

Start ul. Batorego, pod wiaduktem i dobiegamy do kółka kierujemy się w prawo, aż do zakrętu w lewo i dalej leśną ścieżką trzymając się prawej strony dobiegamy do ulicy Strumiennej tu ostro w lewo i prosto aż pod podbiegi - Zaczynamy serie 1. od drzewa zaznaczonego farbą po prawej stronie aż na sam szczyt do kolejnego zaznaczonego drzewa podbieg to 110m . Seria nr. 1 to 6 podbiegów po szóstym biegniemy dalej aż do początku kółka A i kolejno B i C i tu biegniemy prosto trzymając się prawej strony, biegniemy w dół aż do punktu E, tu skręcamy w lewo i jesteśmy znów przy podbiegach robimy serię 2 - 6 podbiegów, po ostatnim podbiegu odwracamy się i skręcamy na wysokości P (6,51 km) i biegniemy wzdłuż torów aż do S , dalej w prawo w dół i wzdłuż rzeki i stadniny D i do góry w stronę podbiegów i 3 seria 6 podbiegów i powrót w lewo w stronę A i dalej do ul. Batorego. ( 11 km )

3. Siła Biegowa 8,3 km- wersja schody

Start ul. Batorego, pod wiaduktem i dobiegamy do kółka kierujemy się w lewo, przy torach w prawo i zaraz przy podbiegach w lewo i biegniemy wzdłuż torów aż do punktu S tam w lewo na tory i wzdłuż torów biegniemy aż do podbiegów PS (2,86 km). W lewo przez tory kolejowe do schodów ( 2,99 km) i tu propozycja treningów:

  1. 10 podbiegów po jednym schodzie + 5 podbiegów po 2 schody
  2. na zmianę po jednym i po dwa schody
  3. 1 podbieg 1 zbieg, w prawo kółko wokół podbiegów ( 0,73 km)
  4. można spróbować treningu ze skokami żabka lub nawet co 3 stopnie, wg uznania.

Po Schodach biegniemy w stronę PS i tu można biegać podbiegi nr 1 po 130m lub biec dalej; w stronę budki załadunkowej wzdłuż szybu z węglem potem skręcamy w prawo aż przystanku na ulicy leśnej ( 4,73 km), dalej do skrzyżowania S i prosto, aż do podbiegu P i tu w lewo w dół aż do ul. Strumiennej D, w prawo w stronę początku kółka A i do ulicy Batorego. (8,3 km) - odległość bez liczenia podbiegów

 

 

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (12) | dodaj komentarz

Katan - hasło w krzyżówce

wtorek, 19 maja 2009 22:34

Wiedziałem do tej pory, że znaczenie mojego nazwiska w zalezności o środowiska, kraju i religii jest niezwykle pojemne i różne.

Miecz Katana - tradycyjny miecz japoński, choć pochodzący z Korei - jednosieczny o długosci powyżej 60 cm. Jego garda (Jelec, Tsuba) ma kształt bogato zdobionej tarczki, zaś rękojeść  wykonana jest z drewna lub miedzi oplecionej jedwabiem i udekorowana.
Więcej ciekawych informacji na ponizszych stronach.
http://www.geocities.com/alchemyst/nihonto.htm
http://www.katana.pl/historia.htm

Talit Katan ( mały talit)

W religii żydowskiej istnieją dwa przedmioty służące do codziennej modlitwy. Są to talit i tefilin.


Talit, zwany też w jidysz "tałes", to chyba najbardziej charakterystyczny element żydowskiego stroju modlitewnego. Jest to biały, prostokątny szal wykonany, dawniej z wełny lub lnu, teraz także z bawełny czy jedwabiu, ozdobiony błękitnymi lub czarnymi pasami. Ważną częścią talitu są cicit (w jidysz "cyces"), podłużne frędzle na czterech rogach szala
(...) Talit, w którym brakuje choćby jednej z cicit jest niekoszerny i nie może być używany.
(...)Rodzajem talitu noszonego na codzień jest talit katan (mały talit). Jest to prostokątny kawałek materiału z wełny bądź lnu z wycięciem pośrodku na głowę oraz z frędzlami cicit na rogach. Podczas gdy zwykły talit zakłada się tylko do porannej modlitwy, talit katan jest noszony przez szczególnie religijnych pod ubraniem, przez cały dzień, tak aby całkowicie wypełnić biblijne przykazanie dotyczące cicit, które mają przypominać o wypełnianiu wszystkich przykazań Tory. Talit katan nosi się tak aby był widoczny, a jeśli nie to przynajmniej cicit muszą być widoczne na zewnątrz. Jeśli talit katan jest noszony pod wierzchnim ubraniem, to nie
może on stykać się bezpośrednio z ciałem.
Flaga dzisiejszego Izraela wzorowana jest na talicie.

Informacje ze strony: http://newsgroups.derkeiler.com/Archive/Soc/soc.culture.polish/2005-09/msg01645.html

Suzuki Katana - najbardziej znany ze skuterów marki Suzuki, produkuję się jeszcze motocykle ścigacze Katana.

Oczywiście Katania :

Katania to spore, bo liczące 340 tysięcy mieszkańców, miasto leżące na wschodnim wybrzeżu, u stóp budzącej strach i podziw Etny. Turyści chętnie "zahaczają" o tę miejscowość, ponieważ leży między innymi, chętnie odwiedzanymi dużymi centrami turystycznymi - Taorminą i Syrakuzami. Chlubą Katanii są wspaniałe, długie, piaszczysto-żwirkowe plaże, otulone wysokimi klifami. Usytuowane na nich hotele oferują sporo rozrywek, które dla amatorów spędzania czasu na plaży organizują zawodowi animatorzy i instruktorzy sportów wodnych. Można tu więc pograć w siatkówkę, wypożyczyć wszelaki sprzęt sportowy czy zamówić sympatyczny rejs statkiem.

Katania powstała ponad 2700 lat temu jako kolonia grecka. Do naszych czasów zachowały się liczne ślady różnych kultur - rzymskiej, arabskiej czy też normandzkiej. Trzeba pamiętać, że nieposkromiona Etna nie szczędziła miastu kataklizmów, ale mimo licznych erupcji, pożarów i trzęsień ziemi Katania nie straciła najważniejszych zabytków. Sporą ich część znajdziesz w jednej z najstarszych dzielnic miasta - Piazza Duomo. Turyści lubujący się w zwiedzaniu historycznych budowli będą zachwyceni swoistą "mozaikowością" obrazu Katanii - tutaj starożytne ruiny intrygująco przeplatają się z bogatymi w zdobienia budynki z baroku. Wśród nich uwagę turystów przyciąga monumentalna katedra i nietypowa fontanna w kształcie słonia, zaprojektowana przez włoskiego artystę, Vaccariniego. Imponująco prezentuje się też wzniesiony w pierwszej połowie XIII wieku na polecenie cesarza Fryderyka XI zamek Ursino. Słynne Ogrody Belliniego zapewnią Ci relaksujący wypoczynek w niezapomnianym miejscu. Przemieszczanie się po mieści ułatwia świetnie rozwinięta komunikacja (głównie kursujące po Katanii i okolicach autobusy linii AMZ).

Wśród wielu wrażeń z pewnością nie można zpomnieć tego, jakie wywierają na turystach mieszkańcy Katanii - ludzie niezwykle gościnni, ceniący tradycję i entuzjastycznie kultywujący sycylijskie święta. Jeśli będziesz mieć szczęście znaleźć się w Katanii w czasie trwającego cały tydzień festiwalu św. Agaty, pewnikiem zaskoczy Cię jego przebieg (jeśli nie doczytasz tego tekstu do końca). Na ulice wychodzą tłumy ludzi w każdym wieku i czekają na pojawienie się olbrzymiej świętej figury, którą ciągnie na wozie malowniczy korowód pięćdziesięciu mężczyzn i chłopców, ubranych obowiązkowo w białe koszule i czarne czapki.

tekst pochodzi ze strony: http://www.sycylia.net/index.php/katania

Katana - to inaczej również kurtka jeans'owa.

Ciekawa osoba to: John Katan (1901-1968) Kanadysjki Zapaśnik, laurat Hall of Fame; na ponizszej stronie pełna biografia Zapaśnika
http://slam.canoe.ca/Slam/Wrestling/ResultsArchive/Wrestlers/katan-john.html

O tym wiedziałem ale zaskoczyło mnie hasło w krzyżowce - Katan - znaczy stary żołnierz, wiarus.

Ciekawe ile można znaleść w internecie przez 10 minut. Co byłoby gdybym szukał dłużej. Np. że według portalu Krewniacy jest w Polsce 186 osób niosących to nazwisko.
 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (14) | dodaj komentarz

2005 rok cd. Już po Półmaratonie w Żywcu

sobota, 16 maja 2009 9:42
500km cd. - Po starcie w Półmaratonie w Żywcu byłem wykończony, nie trenowałem przez tydzień, może nawet dwa. Dopiero pod koniec kwietnia rozpocząłem normalne treningi których intensywnosć zwiekszyłem w lipcu, dużo biegając po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej w okolicach gminy Kroczyce. Moim największym problemem jest waga i systematyczność w uprawianiu sportu. niestety ja mam z tym duże kłopoty. Na początku sierpnia moja waga spadła do 89-91 kg, czułem się dużo lepiej i byłem bardziej pewny siebie. Postanowiłem wystartować w Miedzynarodowym Biegu na 15 km w Jaworznie. Nadal moje plany związane z filmem były możliwe do zrealizowania, pomysł przekształcał się we wstępny treatment, natomiast tomik poezji był na ukończeniu, a wraz z Mi Amore po wzięciu kredytu mieszkalnego, rozpoczynaliśmy budowe domu. Nic nie zapowiadało burzy, która miała nastapić za niespełna kilkanascie dni...

Wracając jeszcze do sceny zapamiętanej z zawodów  w Żywcu - obrazują ją ostatnie obrazy jak opieram się obarierkę, wykończony monstrualnie podchodzi do mnie Tato z kamerą, ja coś mówię, ściągam buty marki chiński DK i na boso z obolałymi stopami idziemy coś zjeść i wypić zimne piwo, czekając na Petera aż dojdzie do nas z trasy. A potem w domu podziwiamy nasze krzywe ściany i obrazy pozawieszane przez Mamę "prawie równo" co wraz z krzywizną ściany tworzy nie zapomniany widok - do którego Peter często wraca rozmawiąc o moim debiucie. To jeden z ważnieszych dni w moim życiu - dzień który niejako mnie uratował i ukierunkował. Wiem, że już nigdy się nie powtórzy. To smutne. Radość jest w tym, że taki dzień wogóle miałem. To wielkie szczęście.

Tak doczłapałem do sierpnia 2005 roku, biegając i odrzucając treningi, dbając o linię i obżerając się na grilowych imprezach.
Od skrajności w skrajność.
Ale na Jaworzno byłem przygotowany dużo lepiej niż na półmaraton w Żywcu.
6 sierpnia wystartowałem w biegu na 15 km, moim celem było przebiegniecie całego dystansu ze średnim czasem 5 min/km - prawie się udało - czas 1.17.19 oznaczał wynik jak na moje mozliwości dobry jednak było to 5.13/kilometr, dla porównania parę miesięcy w Żywcu w swoim debiucie mój wynik oscylował na 5.49/kilometr czyli jest postęp. Jednak nie sam wynik był lepszy, udało się pokonać dużo więcej zawodników i zawodniczek niż w Żywcu, ten start podbudował mnie, doładował baterię.
Wzmocnił na tyle, że coraz więcej czasu spędzałem na budowie, gdzie dom nabierał już ostatecznych kształtów i jeszcze nie było dachu, ale mury już stały. Chyba to właśnie zbyt wiele spraw, które rozpocząłem spowodowały, że po starcie w Jaworznie, moje zacięcie do sportu zmalało, aż wreszcie biegałem od przypadku do przypadku. I koniec roku zamknąłem waga 95 kg i nieco ponad 500 km przebiegnietym dystansem.
Ponownie górę nad moim życiem wzięła moja druga natura, druga twarz.

Należy wierzyć, że tylko wczoraj było łatwym dniem, dziś i jutro stawia przed nami o nieboskłon większe wymagania, poprzeczka dygocze wysoko - trzeba wziąć głeboki oddech i do przodu.

Każdy dzień przynosi nowe możliwości. Wystarczy oddzielić to złe od tego co daje siłę.
Zdanie napisałem w 3s. aby je zrozumieć potrzebowałem 4 lata.

Podziel się
oceń
0
0

komentarze (8) | dodaj komentarz

Jak się zaczęło to co trwa mimo wiatru w butach ....

piątek, 15 maja 2009 20:19
57 km tyle właśnie kilometrów pokonałem na "treningach" w 2004 roku.
Tyle kilometrów w tym roku zapisanych zostało w terminarzu czy notatniku wraz z objaśnieniami.
Kilka treningow w miesiącu Listopadzie i Grudniu - zdecydowałem się na nie z myślą o zrzuceniu kilku zbędnych kilogramów i połykałem powoli bakcyla biegania.
Mój cel to pozbyć się 15 kg i przebiegniecie maratonu do października 2006.
Nie wszystko się jednak udało...
___________________________________________________________________________________

500 km - Jest już styczeń 2005 ( mój opis będzie nie kompletny i nie będzie ścisły z uwagi na pożarcie przez Okna Microsoft danych z dziennika biegowego) od dwóch miesięcy zmagam się z treningiem i chorobami powstałymi z przetrenowania czyli bezmyślnego wierzenia, że w miesiąc można stać się maratończykiem.
Nie można. A przynajmniej nie takim jakim ja chcę zostać.
W styczniu skupiłem się na poznawaniu i tworzeniu tras i lekkich treningach. Najwięcej w ciągu jednego treningu przebiegłem 16 km i był to dla mnie olbrzymi sukces. W czasie wolnym od treningów i pracy buszowałem po stronach internetowach w poszukiwaniu porad i wskazówek jak urozmaicić swój trening ( teraz wiem, że pewna wiedza przychodzi sama z czasem), zakupiłem książkę Dariusza Sidora "Ukończyć maraton" i do dziś czerpię z niej wiedzę. Jest przewertowana na wszelkie sposoby i niedługo będę musiał ją chyba zszyć.
Ten pierwszy miesiąc 2005 roku napawał mnie optymizmem, rozpocząłem wiele ciekawych projektów, które przez poprzednie lata odstawiałem do "szafy" teraz wraz ze sportem nadchodziła szansa na ich realizacje. To prawda, że im masz więcej zajęć tym potrafisz lepiej zagospodarować swój czas. Zająłem się kręceniem filmu dokumentalnego o ludziach którzy mnie otaczają, postanowiłem złożyć i wydać tomik poezji, którą amatorsko bo nie za pieniądze się param i co najważniejsze wraz z Mi Amore postanowiłem zbudować dom...

Luty i Marzec 2005 roku przebiegł na systematycznych, ale nie bardzo intensywnych treningach, głównie na wybieganiu i zmaganiu się ze śniegiem i lodem, a czasem i z siłowym pokonywaniem zasp. Jeden z ciekawszych treningów odbyłem na stadionie Górnik 06 ( nazwa od daty powstania 1906r.)w Mysłowicach - przepraszam - na boisku - nie odśnieżone 300-350 metrowe okrażenie zaliczone 20 razy w śniegu po łydki i kolana, to męczarnia a zarazem świetny wypalcza - wypluwacz. Osobiście polecam od czasu do czasu takie treningi, ale wśrod biegaczy dowiedziałem się, że bieganie po miękkim podłożu powoduje, że mięśnie mniej reagują na wysiłek w porównaniu z powierzchnią np. asfaltową. Na pewno jest w tym dużo prawdy, ale bieganie w śniegu czy cross po lesie to duża frajda. Na szczeście omijały mnie kontuzje i postanowiłem zrobić sprawdzian swoich umiejętności biegowych. Wyznaczyłem sobie rowerowy kilometr ( długość trasy wyznaczyłem wg. licznika na góralu) - trasa był asfaltowa, ale z lekkim podbiegiem x 2 - wykręciłem czas 3.55 - wtedy oznaczało to dla mnie potwierdzenie, że moge trenować dalej, gdyż pokonanie dla mnie bariery 4 minut określało wogóle sens trenowania. Już widzę jak częśc z was się uśmiecha czytając o takich słabych wynikach, ale wiem że część rozumie, że nawet najmniejszy najlichszy sukces cieszy. Wiem, że dla zawodowców lub przyszłych zawodowców moje wyniki są śmiechu warte - ale czerpię wielką przyjemność z biegania.

Jest kwiecień 2005 roku dla Polski jak i dla dużej części mieszkańców świata bedzie to miesiąć znaczący. Wypełniony smutkiem i radością zarazem, trwogą i nadziją. Czas dla każdego chrześcijanina niezapomniany. Dnia 2 kwietnia w wigilię niedzieli Miłosierdzia Bożego o 21.37 zmarł Jan Paweł II.
Każda strata niesie ze sobą smutek, ale również jest dla kogoś pewną radością - posunę się do określenia, że jest dla kogoś zyskiem. Dla mnie była ... Decyzja o przeniesieniu półmaraton w Żywcu z 3 kwietnia na 17-stego z uwagi na narodową żałobę, dała mi możliwość startu w tym biegu. Jeszcze na tydzień przed startem postanowiłem sprawdzić swój stan przygotowania - przebiegłem 5-cio kilometrowy Cross z czasem 24 minuty. Moja granica minimum 5 minut na kilometr została złamana i bez krępacji związanej ze strachem, że nie zmieszczę się w minimum 2,30h mogłem wystartować i wierzyć, że pokonam 21 097 m. Debiutancki start po takiej narodowej tragedii móglbym wzmocnić okrzykiem, że start swój dedykuję Ojcu Świętemu i to on dodawał mi sił w czasie trudnych momentów - mógłbym to zrobić i nikt nie śmiałby mi powiedzieć, że to przesada, że to szarganie imienia papieża. Mógłbym tak zakrzyknąć - ale byłoby to kłamstwo - byłem zbyt przejęty samym startem aby przylepiać sobie maski i naszywki z podobizną ryby. Ważniejsze dla mnie było, że w tym wyjeździe towarzyszył mi moj Tato Roman i przyjaciel Peter, to mi zawdzięczam ukończenie tego biegu, fakt, że swoją obecnością motywowali mnie do biegu. 17 kwietnia o godzinie 7.00 rano byliśmy już na rynku w Żywcu jeszcz na długo przed startem byłem przebrany i rozgrzewałem się podpatrując doświadczonych zawodników i tych wyglądających na zawodowców. Dziwił mnie wiek niektórych zawodników, nie sądziłem, że przed 70-ką można tak sprawnie i tak szybko się poruszać. Powiem szczerze dużo sprawniej niż ja wtedy się poruszałem. Około godziny 9.00 miał wyruszuć tłum biegaczy z rynku i z małym poślizgiem i z jakąś zmianą przy starcie tak się stało. Wystartowałem, po kilku albo kilkunastu minutach opadła nieco adrenalina i mogłem zacząć się zastanawiać jak u diabła uda mi się dobiec do tamy na zalewie ( ok 10 km ) , ale im dłużej biegłem tym biegło mi się lepiej. Cudowne było uczucie gdy ludzie stali na chodniku przed domami, kibicowali, dopingowali do wiekszego wysiłku. Początek trasy to delikatny, ale mozolny podbieg, który ciągnął się przez kilka kilometrów, na szczęście było również kilka prostych i nawet ostrych opadów trasy w stronę jezior żywieckiego. Na 10 km miałem świetny czas ( jak na moje możliwości) 53 minuty, power w nogach i dużo satysfakcji mijając kolejnych zawodników. Przyroda jednak nie była dla mnie taka łaskawa jak założyłem przed biegiem, skwar stawał się nie do zniesienia ( miałem na sobie bluzę z długim rękawem i długie, ale cienkie leginsy), a kolejne podbiegi zamieniały powietrze w wodę, a potem w smołę - gdyż moje ciało napotykało taki opór jakby rzeczywiscie nastapiła destylacja tlenu i ten skroplił się i zgęstniał. Od tego momentu to nie ja wyprzedzałem, ale mnie wyprzedzali. Zapłacilem tak zwane frycowe...
Biegnąc lub prawie idąc wiedziałem, że tak świetnego wyniku jaki się zapowiadał (np.1:45h) nie będzie, teraz pragnąłem jedynie dobiec, aby nie być ostatnim i tylko dobiec do mety.
Najgorszy był podbieg już na samym końcu - zostało może 4 km, a tu przedemną podbieg-morderca, który ciągnąl się bez końca a u szczytu zaostrzał się jeszcze bardziej. Jednak nie poddałem się i osiągnąłem szczyt, tam napiłem się wody i pełen wiary, że meta już blisko zbiegłem w stronę miasta. Zostało jeszcze ok. 1km o czym nie wiedziałem i każde 10 metrów wydawało się ciągnąć w nieskończoność, jeszcze na podbiegu wyprzedzili mnie Marzena Rzeszótko i Szymon Pitry chciałem ich dogonić, ale dystans się nie zmniejszył, biegłem już bez sił. Dopiero na 20 metrów przed metą gdy zobaczyłem końcową linie złapałem ostatni mocniejszy powiew wiatru i jak zwycięzca własnych słabosci wbiegłem na metę - witany przez Mariana Górskiego, wg. mnie Pirat jak malowany - super dziękuję Panu.
Czułem się tak wspaniale gdy otrzymywałem medal, że nie w głowie mi było myśleć o obtarciach i zmęczeniu - wiem, że zakochałem się w bieganiu i już tego nie odpuszczę.
Na mecie przywitał mnie Tato, byłem zmęczony i szczęśliwy i wiem, że w tym momencie był ze mnie dumny. Niezwykłe, że nie pamietam prawie nic z trasy biegowej, a pamiętam dokladnie całą sytuację na mecie, ale o tym może później ...

Podziel się
oceń
0
0

komentarze (12) | dodaj komentarz

Łyk Historii - Emil Zatopek

czwartek, 14 maja 2009 16:41
  „Jeśli chcesz pobiegać przebiegnij milę. Jeśli chcesz doświadczyć nowego życia przebiegnij maraton"

Urodził się 19 września 1922 roku w Czechosłowacji w regionie morawsko-śląskim w małym miasteczku Koprzywnice (Koprivnice) jako 6-ste dziecko w ubogiej rodzinie.

W wieku 16-stu lat rozpoczął pracę w fabryce obuwia Bata, która to firma sponsorowała bieg na 1500 m. Na 100 zawodników młody Zatopek bez treningu zajął drugie miejsce i od tego czasu żywo zainteresował się bieganiem.

Mawiał: „Biegacz musi biegać z marzeniami w sercu, a nie z pieniędzmi w portfelu" - 4 lata później 1944 roku jako pierwszy Czech pokonał 5 000m w czasie poniżej 15 minut. W tym także roku pobił rekordy Czechosłowacji na 2000m, 3000m i własny na 5000m.

Ten wysoki, żylasty mężczyzna 182 cm, 72 kg wciąż skromny i uśmiechnięty, wystąpił na Mistrzostwach Europy w 1946 roku w Oslo gdzie zajął 5 miejsce w biegu na 5000 poprawiając ponownie własny rekord o ponad 25s - 14:25:8.; było to preludium do tego, co miało zdarzyć się 2 lata później w Londynie.

Jeszcze przed olimpiadą w Londynie mówiono o niezwykłych treningach „Czeskiej Lokomotywy"; ale dopóki Zatopek nie zdobył złotego medalu olimpijskiego na 10000m i srebrnego na 5000m za Belgiem Gastonem Reiffem (jako pierwszy w historii przebiegł 3000m poniżej 8 minut), tylko o tym mówiono, a potem zaczęto kopiować jego szaleńcze treningi, co dla większości zawodników kończyło się długotrwałymi kontuzjami.

Emil chciałby zrozumieć granice własnej wytrzymałości. Wsłuchuje się w bicie swego serca, obserwuje zmęczenie. Nadal trenuje jesienią i zimą, nie tylko na stadionie. Na ulicy, na drogach, w lesie, na polu, wszędzie, niezależnie od pogody, biega aż do bólu. Biega nie jak człowiek, lecz jak zwierzę, które bieg ma we krwi. Po drodze do fabryki, wzdłuż alei wysadzonej topolami, Emil eksperymentuje. Pierwszego dnia, wstrzymuje oddech do czwartej topoli, dwa dni później - do piątej, i tak co dwa dni, aż w końcu dotrze do końca alei nie oddychając i... padnie bez zmysłów. Nie zrobi tego po raz drugi, ale zawsze będzie chciał wiedzieć, dokąd może się posunąć." - Wzloty i Upadki - Jean Echenoz

Dana Ingrova zostaje żoną Zatopka 19-stego września 1948 roku w dniu swoich i jego urodzin. Jako sportsmenka rozumiała swojego męża lepiej od innych, była oszczepniczką, która na Olimpiadzie w Helsinkach 1952 roku zdobyła złoty medal, a 8 lat później srebrny, byli parą aż do dnia śmierci Emila 21 listopada 2000 roku.

 W 1949 Zatopek dwukrotnie pobił rekord świata na 10000m, a rok później na Mistrzostwach Europy w Brukseli zwycięża na 5000m i 10000m, by 1951 roku pobić rekord świata na 10 mil i 20000m oraz w biegu godzinnym. Jego najlepsze wyniki to: 5000 - 13.57.0 (1954); 10000 - 28.54.2 (1954); Maraton - 2.23.04 (1952).

Podstawą jego treningów były treningi interwałowo - rytmiczne; mawiał: „Dlaczego mam trenować wolno, ja już umiem biegać wolno. Muszę się nauczyć jak biegać szybko"

Przed wybuchem II wojny światowej podstawą treningu biegacza długodystansowego były wolne wybiegania na odcinkach 10-15km, potem niemiecka szkoła trenerów W.Gerschler i H.Reindel wprowadziła powtórzenia na krótkich 100; 200 metrowych odcinkach, podczas których tętno zawodnika miało osiągać poziom 180 u/m. Przerwa trwać miała do momentu aż spadnie ono do 120u/m, po czym rozpoczynała się kolejna seria. Zatopek odrzucił obie metody twierdząc j.w.. Dlatego jego interwały trwały 200-400m było ich znacznie więcej nawet do 60-ciu a na tętno Emil nie zwracał uwagi. Przerwy to był 200m trucht. Logika metody Zatopka była następująca; Jeżeli można pokonać określony dystans o określonej prędkości ( nawet, jeśli będzie podzielony na części) to będzie można utrzymać tę szybkość na zawodach. Jego typowy trening: 5 x 200m + 20x400m + 5x200m = 10 km czystego sprintu!!! 400 metrów pokonywał w ok. 72s, gdy wykonywał 100 takich powtórzeń to pokonywał 40 km w 120 minut, a w miedzy czasie pokonywał truchtem 39 odcinków 200m w truchcie. Interwały były jego metodą na fenomenalne sprinty kilkudziesięciokrotne powtórzenia urozmaicał krótszymi 200 metrowymi mega sprintami. Kolejny pomysł Czecha to trening oporowy; zakładał wojskowe ciężkie buty i biegał w nich przez godzinę. Jak porodził sobie z brakiem możliwości treningu w wysokich górach - po prostu nie oddychał - przyzwyczajając organizm do niedoboru tlenu. 

Jego filozofia startu była prosta - biegł jak podpowiada mu instynkt - „Jeśli zaczniesz się zastanawiać nad tym czy wytrzymasz takie tempo, to na pewno go nie wytrzymasz"

Tak trenował mistrz, który jako jedyny zdobył złote olimpijskie medale na trzech najdłuższych dystansach 5 000m, 10 000m i maraton, w którym biegł po raz pierwszy w życiu i na każdym z nich ustanowił rekord świata - było to w roku 1952 w Helsinkach.

            Nazwisko Zatopka, które nic nie oznaczało, było tylko dziwnym nazwiskiem, zaczęło we wszystkich uszach brzmieć jak oklaski; trzy sylaby, ruchome i mechaniczne, nieubłagany walc na trzy czwarte, galop, warkot turbiny, szczęk końcowego „k", poprzedzonego początkowym „z", które też już pędzi: mówimy „zzz" i natychmiast ruszamy z kopyta, jak gdyby spółgłoska była starterem. Za to cała maszyna jest naoliwiona płynnym imieniem: oliwiarka Emil dołączona do motoru Zatopek." Wzloty i Upadki - Jean Echenoz

            Ludzie na stadionie olimpijskim skandowali to nazwisko jak mantrę, nigdy wcześniej ani nigdy później nie osiągnął czegoś podobnego, wyczyn Emila Zatopka i progres, jaki za jego sprawą nastąpił w biegach długich można porównać do tego, co uczyniła Paula Radcliff w maratonie kobiet ustanawiając rekord świata na 2:15:25.

            Jeszcze w 1952 roku Emil Zatopek poprawia rekord świata na 25000m i 30000m, dwa lata później w Berlinie w czasie Mistrzostw Europy obronił złoty medal na 10000m i zdobywa brąz na 5000m. W tym także roku 1954 ustanawia rekord świata na 5000m 13:57,2 i 10000m 28:54,2 (pierwszy w historii wynik poniżej 29 minut).  

            Przed startem w biegu maratońskim w 1956 roku w Melbourne powiedział do swoich rywali na starcie: „Panowie za chwilę, odrobinę umrzemy". W tym biegu zajął 6 miejsce i zakończył karierę zawodniczą.

            W 1968 roku Emil Zatopek poparł zmiany Praskiej Wiosny, za co został usunięty z Ministerstwa Obrony i pracował jako robotnik w kopalni uranu aż do emerytury w 1976 roku. Rok wcześniej MKOL nagrodził go nagrodą im. Pierze de Coubertine. W 1997 roku został ogłoszony najlepszym czeskim lekkoatletą XX wieku, a w 1999 roku najlepszym czeskim olimpijczykiem.

            Historia jego życia uwypukla zmiany jakie zaszły od lat 60' ; teraz nikt nie może pozwolić sobie na pracę i treningi - teraz liczy się tylko pierwsze miejsce być drugim to obciach. Zatopek był niezwykle lubianym radosnym i uśmiechniętym człowiekiem, blisko związanym ze swoją żoną i ze sportem do końca życia- zapytany przez dziennikarza, dlaczego wygląda jakby cierpiał, umierał, gdy biegnie odpowiedział z uśmiechem: „Nie miałem dość talentu by wygrywać i się uśmiechać"

            Co dał Zatopek współczesnemu biegaczowi:

  • Trening oporowy: podbiegi; bieg po piasku, bieg z ciężarkami, bieg ciągnąc za sobą kłodę, oponę - trening służy budowaniu zapasów siły
  • Trening interwałowy: metoda poprawiając prędkość, stosuję się ją poprzez wykonywanie kolejnych powtórzeń na podobnym odcinku z przerwami między poszczególnymi powtórzeniami, w czasie, których organizm nie w pełni się regeneruje. Długość odcinków od 100-2000m.
  • Trening w warunkach ograniczonego dostępu tlenu: obozy wysokogórskie, przynajmniej 3-4 tygodniowe, gdzie wysokość oscyluje między 1500-3000 m

 

 

Inne z jego powiedzeń:

- Zwycięstwo to wielka rzecz, ale przyjaźń jest rzeczą jeszcze większą.

- Na granicy dzielącej ból i cierpienie chłopcy stają się mężczyznami

- Zapytany dlaczego wygląda jakby cierpiał gdy biegnie: Bo to nie jest gimnastyka czy jazda na łyżwach

 

Filmografia:

http://www.youtube.com/watch?v=b_Tmd_rMCrc&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=fkvMSNqN6Fs&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=jqJkdiKT_gI&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=4FuGkUtDF1E

http://www.youtube.com/watch?v=CQHmSFeyjsY&feature=related

 

Bibliografia:

Bieganie - maj 2007 - Marek Tronina

Historia Maratonu - Jerzy Skarżyski

Kronika Sportu

Wikipedia; Runninig Past; SR / Olympic Sports; i inne strony Internet


Podziel się
oceń
1
0

komentarze (2) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


sobota, 18 listopada 2017

Licznik odwiedzin:  8 546  

Kalendarz

« maj »
pn wt śr cz pt sb nd
    010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archiwum

O mnie

Urodzeni w 3 dekadzie są pod dodatkowym wpływem Uranu. Planeta ta obdarza swoich podopiecznych dużą wyobraźnią i idealizmem. Zdaniem astrologów, osoby z trzeciej dekady są najbardziej interesujące i niebanalne z całego znaku K.. Trudno przewidzieć, kiedy osoby działające dotąd logicznie i racjonalnie, wyrwą się spod własnej kontroli i zaczną burzyć dotychczasowy ład. Poprzez niszczenie istniejących struktur i więzi zyskują nowe wartości duchowe i zaczynają wszystko od początku. Wśród K. z tej dekady rodzi się wielu artystów, którzy twórcze niepokoje i wyobcowanie przenoszą na wytwory sztuki. Również z tej dekady wywodzi się liczne grono słynnych myślicieli, filozofów i teologów, gdyż zamknięte w sobie i głęboko wrażliwe K. przejawiają skłonności do abstrakcyjnych spekulacji myślowych i mistycyzmu. Potrafią też czasem zaskakiwać otoczenie nietypowym zachowaniem, oryginalnymi pomysłami, gustami i zajęciami. Niekiedy jest to zachowanie wręcz szokujące, które należy traktować jako wyraz buntu przeciw smutkowi egzystencji. Mimo że K. z tej dekady cechuje wiele odmienności, jednak pozostają one nieodrodnymi dziećmi swojego znaku. Są ambitne, wytrwałe, sumienne i skrupulatne. Każdy podjęty zamiar realizują konsekwentnie z uporem. Mają silne rozwinięte poczucie indywidualności i niezależności, a także skłonności samotnicze. Ta skłonność do izolacji powoduje, że chociaż są głęboko uczuciowe, pozostają często samotne z wyboru lub ze strachu. Potrafią jednak kochać głęboko i wiernie, choć niezwykle trudno jest im okazać swoje uczucia. W trzeciej dekadzie Koziorożca urodzili się m.in.:
Jack London – pisarz, Janusz Kusociński – lekkoatleta, Cassius Clay (Mohammad Ali) – bokser, Paul Cezanne - malarz

O moim bloogu

Niemożliwe to tylko wielkie słowo rzucone na wiatr przez maluczkich, którzy godzą się z naturalną koleją rzeczy, zamiast wykrzesać siły i ją zmienić. Niemożliwe to nie deklaracja. Niemożliwe to nie fa...

więcej...

Niemożliwe to tylko wielkie słowo rzucone na wiatr przez maluczkich, którzy godzą się z naturalną koleją rzeczy, zamiast wykrzesać siły i ją zmienić. Niemożliwe to nie deklaracja. Niemożliwe to nie fakt. To jedynie opinia. Niemożliwe to potencjał możliwości. To wyzwanie. Niemożliwe nie istnieje. Człowiek, który wypowiedział te słowa zakasał rękawy i począł oczyszczać rzekę z nieczystości, które przyniosło miasto, wydawać by się mogło, że wersy jak u Wojskiego brzmieć będą długo i echo ich daleko jeszcze bedzie pobrzmiewać. Nic bardziej mylnego. Z obłedu odsiać Słowa, Wersy i w drogę ...

schowaj...

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 8546

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Pytamy.pl

Pytamy.pl